tvoření pro radost, zábavu a relaxaci
nápady, návody, kurzy

Rady a návody

Potřebovat budete dřevěný rámeček s vnitřním rozměrem 15 x 15 cm, žlutou a oranžovou lazurovací barvu, hrubý podklad pro lazurovací barvy,  štětec, starý kartáček, odstřižky barevných čtvrtek, zbytky stužek, knoflíky, skleněné „kamínky“, ozdobné děrovačky, lepidlo, 3D lepící čtverečky, nůžky (obr. 1)

Nejdřív si připravte rámeček. Vyjměte vnitřní plochu, celý rámeček natřete podkladovou barvou s hrubou strukturou a nechtme důkladně zaschnout (obr. 2)

Rámeček natřete žlutou a oranžovou barvou tak, aby mezi sebou tvořily plynulý přechod. Nechte tzv. zavadnout (cca 10 – 15 minut) a potom starým kartáčkem dlouhými tahy roztírejte bílé flíčky (obr. 3)

Při čekání na zaschnutí barev si nastříhejte z různě barevných čtvrtek 12 čtverečků o rozměrech 3x3 cm (obr. 4)

Tyto čtverečky pak různě zdobte – fantazii se meze nekladou. Můžete použít například různě velké ozdobné děrovačky ve tvaru kytičky či lístku (obr. 5)

Ke zdobení se hodí i barevně sladěné knoflíky, Přilepte je na papírovou kytičku a teprve tu pak na čtverečky (obr. 6)

Nezapomeňte také na zbytky stužek a různě tvarované korálky či kamínky. Stužku můžete buď přilepit, nebo jí celý čtvereček omotat (obr. 7)

Na spodní stranu každého čtverečku přilepte čtyři 3D lepítka. Jde o oboustranně lepící čtverečky 0,5x0,5 cm, vysoké 2 mm, která způsobí, že miniaturní obrázky z podkladu plasticky vystupují (obr. 8)

Pak jednotlivé čtverečky přilepte na podkladovou destičku. Aby nebyly křivě, pomocí vykrývací  pásky si připevněte pomocné nitě, podle kterých budete čtverce rovnat (obr. 9)

Nakonec můžete (ale nemusíte) dozdobit i rámeček, a to pomocí stejně velkých, ale jednodušeji ozdobených čtverečků (obr. 10)

Hotovo? Pak nezapomeňte přilepit na zadní stěnu rámeček poutko na zavěšení.

obr1.jpg
obr2.jpg
obr3.jpg
obr4.jpg
obr5.jpg
obr6.jpg
obr7.jpg
obr8.jpg
OBR9.jpg
OBR10.jpg
Kravata a spona

Kravata a spona

Vymyslet a vyrobit dárek pro ženu – ať už kamarádku, maminku nebo sestru – není nic složitého, nabízejí se desítky možností: korálkové šperky, módní doplňky, obrázky na zeď a tak dále... Jenže vymyslet vlastnoručně vyrobený dárek pro muže, to už je složitější. Proto vám dnes přinášíme jeden tip – vlastně jde o 2v1: Hedvábná malovaná kravata a spona do kravaty.

Zvoneček z pedigu

Zvoneček z pedigu

Zvoneček

Obr. A1

Na osnovu zvonku si připravíme 4 pruty pedigu o síle 2,25 mm. Jejich délka by měla o cca 10 cm na obou stranách přesahovat formu.

Obr. A2

Dva a dva pruty uprostřed překřížíme a propleteme. Dlouhý prut pedigu o síle 1,75 přehneme v polovině, navlékneme na jednu osnovu.

Obr. A3

Začneme plést na podložce opletkem dvěma (za jeden a ven). Osnovy vyhýbáme tak, aby se rozprostřely do pravidelné „hvězdy“

Obr. A4

Po upletení dvou řad nasadíme pedig na formu a pleteme dál. Osnovy tiskneme k formě, aby měl zvonek ten správný tvar.

Obr. A5

Když dopleteme na konec, opletek ukončíme, zvonek sundáme z formy a teprve pak upleteme uzavírku. Pro začátek stačí jednoduchá – první řada za jedno a ven, druhá řada před jedno a dovnitř, zbytky prutů pak uvnitř zvonku zastřihneme.

Obr. A6

Nakonec přiděláme kroužek na zavěšení. Kousek pedigu protáhneme kolem osnov na vršku zvonku, oba konce navzájem p
foto4.jpg

Úplnou novinkou ve zdobení porcelánu jsou vypalovací fólie. Existují jak jednobarevné, tak i se vzorem. Z fólie nalepené na kartonu se vystřihnou dekorační prvky, které se po namočení ve vodě lehce sloupnou a nalepí na porcelán.

Z fólie nalepené na karton vystřihněte vybrané dekorace. Na drobné tvary můžete použít ozdobné děrovačky, na proužky je zase dobré použít řezačku na papír či odlamovací nůž – řezy jsou rovnější (obr. 5)

Všechny vyřezané tvary  ponořte na cca půl minuty do studené vody. Fólie pak jde lehce sejmout z kartonu a nalepit na porcelán. Dokud je fólie vlhká, jde s ní po talíři pohybovat a umístit přesně kam chcete (obr. 6)

Talíř opatrně vysušte papírovou utěrkou (pozor, abyste fólii neposunuli) a po zaschnutí (cca 15 minut) můžete talíř vypálit – 30 minut na 180 stupňů. Nádobí pak můžete běžně umývat (obr. 7)

obr5.jpg
obr6.jpg
obr7.jpg
Tak tohle jsem já

Tak tohle jsem já

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one