tvoření pro radost, zábavu a relaxaci
nápady, návody, kurzy

Dárek pro pány - kravata a spona

Vymyslet a vyrobit dárek pro ženu – ať už kamarádku, maminku nebo sestru – není nic složitého, nabízejí se desítky možností: korálkové šperky, módní doplňky, obrázky na zeď a tak dále... Jenže vymyslet vlastnoručně vyrobený dárek pro muže, to už je složitější. Proto vám dnes přinášíme jeden tip – vlastně jde o 2v1: Hedvábná malovaná kravata a spona do kravaty.

Malování na hedvábí není jednoduché, ale tuhle kravatu zvládne i začátečník. Vyberte si 4 – 5 barviček, pro začátečníky jsou vhodnější barvy fixovaná teplem (žehličkou), práce s napařovacími barvami je složitější (nehledě na to, že tyhle barvy jsou i dražší)

Budete potřebovat barvy na hedvábí, štětec, fantomový (mizící) fix, bílou hedvábnou kravatu, gutu nebo konturu, případně hrubozrnnou sůl (obr. A1)

Vymyslete si vzor a nakreslete ho na kravatu fantomovým fixem(to je fix, který po namočení, nebo nejdéle do několika hodin z látky zmizí (obr. A2)

Obrysy obkreslete konturou na hedvábí nebo gutou. Dbejte na to, aby čáry byly nepřerušované. Slouží totiž jako hráz rozpíjejícím se barvičkám (obr. A3)

Pak naneste štětcem základní světlou barvu na celou kravatu. Barva se na hedvábí rozpíjí podobně jako u akvarelu, není jednolitá. Nezapomeňte ani na rub kravaty (obr. A4)

Nakonec vybarvěte trojúhelníky různými vzájemně ladícími barvami. Barvu naneste na střed obrazce a nechte ji rozpíjet k okrajům (obr. A5)

Když barvy dokonale zaschnou, musíte je zafixovat. Kravatu přežehlujte přes pečící papír žehličkou nastavenou na bavlnu cca 2 minuty (obr. A6)

 

Náš tip

Pokud chcete mít základní barvu víc „mramorovanou“, můžete k tomu použít sůl. Existují sice speciální soli na hedvábí, ale stejně dobře poslouží i obyčejná hrubozrnná sůl. Tu nasypte na ještě mokrou barvu a nechte zaschnout. Po zaschnutí sůl sesypte. Krystalky soli do sebe vtáhly vodu i s barvou, takže na látce vznikají „vyšisované“ skvrny, která tvoří nepravidelné mramorování (obr. B)

 

K kravatě můžete ještě vyrobit sponu. Tu vytvoříme další nepříliš složitou technikou – smaltováním pomocí práškových barev, kterým stačí zapečení na obyčejném vařiči.

Potřebovat budete barevné smaltovací pudry (zelený a zlatý), kousek plechu – my jsme koupili měděnou zemnící pásku, kus za cca 20 Kč, oranžové korálky, jednoduchou sponku do vlasů, nůžky, malé ploché kleště, kousek drátěného pletiva, smirkový papír (obr. C1)

Z pásky odstřihněte kousek asi 6 cm (o něco delší, než je sponka). Ten pak rozstřihněte podélně na polovinu. Použijte starší nůžky, protože stříhání plechu je ztupí (obr. C2)

Na plíšku sestříhněte všechny čtyři růžky a rohy i hrany obruste smirkovým papírem (obr. C3)

Plíšek položte na menší papír posypte ho zelenou práškovou barvou. Barvu sypte přes sítko, pokud ho nemáte, tak přes napnutý kousek jemné punčochy (obr. C4). Zbytek barvy z papíru pak z papíru sesypte zpět do lahvičky

Plíšek s práškovou barvou pomocí kleští přeneste na rozpálený vařič, na kterém je položený kousek drátěného pletiva. Postupujte opatrně, aby se barva nesesypala (obr. C5)

Během několika minut se barva rozpustí. Sundejte plíšek z vařiče, po zchladnutí dosypte zlatou barvu nakonec položte drobné oranžové korálky. Pomoct si můžete opět kleštěmi (obr. B6). Znovu opakujte zapečení.

Zchladlý nasmaltovaný plíšek nakonec pomocí vteřinového lepidla přilepte na vlasovou sponku (obr. C7)

22.01.2009 17:59:27
Bara3
Tak tohle jsem já

Tak tohle jsem já

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one