tvoření pro radost, zábavu a relaxaci
nápady, návody, kurzy

Encaustika pro začátečníky

Encaustika pro začátečníky - obrázek

Encaustika pro začátečníky - obrázek

V poslední době začíná být populární tzv. enkaustika. Jde o techniku malování horkým voskem, která je efektní a přitom velice jednoduchá – zvládne ji i člověk, který kreslit vůbec neumí. Hodí se především na výrobu různých přání a menších obrázků.
Dnes se seznámíte s několika základními postupy a zkusíte si udělat originální „péefku“. Potřebovat budete speciální malou žehličku na enkaustiku, enkaustické vosky a papír s lesklým povrchem, do kterého se barvy nevpíjí. Papír si při malování podložte vrstvou starých novin a k ruce si připravte papírové utěrky, do kterých budete otírat plochu žehličky od zbytků vosku.

Začátečník si nemusí pořizovat hned originální sadu, která přijde v prodejně výtvarných potřeb na cca 700 Kč. Malovat můžete i obyčejnou žehličkou – ale pozor, jen nenapařovací, s hladkou plochou bez otvorů. Také stačí koupit si běžné voskové pastelky, jen dejte pozor na výrobce, dostatek vosku mají pouze ty české. A místo na originální kartony své první obrázky zkoušejte na zadní stranu nástěnných kalendářů.

 Obr. 1

Teplou žehličku obraťte plochou vzhůru a naneste na ni podélně dvě barvy. Při správné teplotě má vosk konzistenci medu. Později můžete na žehličku nanášet i více barev.

 Obr. 2

Na žehličku rozpustte zelenou a fialovou barvu, přiložte ji na papír a vlnitým pohybem ho celý přejeďte. Žehličku zvedněte, až když bude celá mimo obrázek.

 Obr. 3

Na plochu naneste opět dvě barvy a žehličku posunujte odshora dolů krátkými trhavými pohyby – dopředu, dozadu.

 Obr. 4

Zajímavý efekt vznikne položením žehličky na papír a jejím rychlým zvednutím kolmo vzhůru (tupováním). Na žehličce může být naneseno několik barev nebo můžete použít čistou žehličku na již barevnou plochu

 Obr. 5

Ke kreslení se dá využít i hrana žehličky Tou se mohou udělat  efekty připomínající trávu či podlouhlé listy. Ty se kreslí už na namalovaný základ čistou hranou.

 Obr. 6

Když jste si nacvičili základní techniky, můžete se pustit do péefky. Enkaustický obrázek se začíná malovat od prostředku, takže udělejte základní vlnovkový tah šikmo přes celý papír

 Obr. 7

Pak použijte tupování , ale pouze po okrajích papíru tak, aby uprostřed zůstalo oválné „okénko“.

 Obr. 8

Na hranu žehličky si naneste tmavou barvu a uprostřed obrázku vytvořte „trs trávy“

 Obr. 9

Dalším způsobem je malování přímo na ploše žehličky. Obraťte ji plochou vzhůru, papír položte na plochu a rozpouštějící se voskovou napište PF 08 přímo do obrázku. Tímto způsobem můžete do obrázky i kreslit.

 Obr. 10

Péefka je hotová. Ale pokud se vám zdá, že obrázku ještě něco chybí, zkuste domalovat drobné tvaru hranou či špičkou žehličky. Nakonec celý obrázek vyleštěte jemným hadříkem – barvy se ještě vyjasní.

Zadní strana obrázku bývá většinou umazaná od vosků, takže obrázek je dobré nalepit na jiný vhodný papír.

 

09.03.2008 22:57:07
Bara3
Tak tohle jsem já

Tak tohle jsem já

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one